Zakończenie administracji: co dalej robić? Praktyczne wskazówki i możliwości
Jeśli niebawem kończysz studia i zastanawiasz się, co można robić po administracji, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tu sporo ciekawych informacji i kilka porad, na co zwrócić uwagę przy określaniu swojej ścieżki zawodowej. Jest to kierunek na tyle interdyscyplinarny, że jego absolwenci odnajdą się zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Co robić po administracji? Podpowiadamy!
Administracja – studia – co po tym kierunku?
Jeżeli zamierzasz kształcić się na kierunku administracja, czekają Cię 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Administracja niekiedy nazywana jest „małym prawem”, bo w programie nauczania znajdziesz wiele przedmiotów z dziedziny prawa. Kształcenie obejmuje też nauki społeczne, zagadnienia ekonomiczne i finansowe, politykę społeczną, zasady działania państwowości i obeznanie z projektami UE. Licencjat wiąże się z odbyciem obowiązkowych, 2-miesięcznych praktyk, a na studiach magisterskich trzeba wybrać specjalizację.
Jeśli zamierzasz równocześnie studiować i pracować, dobrym pomysłem są studia zdalne. Edukator oferuje wiele interesujących kierunków, w tym administracja studia online.
Co można robić po administracji – lista ciekawych zawodów
Ukończenie administracji wiąże się z wizją stabilnego zatrudnienia. Podpowiadamy, co można robić po studiach administracji i jakie stanowiska pracy na Ciebie czekają.
Urzędnik
To gwarancja stałego zatrudnienia oraz sporo benefitów (np. „trzynastka”, dodatki do pensji, wysługa lat). Oto kilka przykładów instytucji, gdzie możesz szukać pracy jako urzędnik:
- urząd gminy i miasta,
- urząd marszałkowski i wojewódzki,
- starostwo powiatowe,
- sąd i prokuratura,
- ministerstwa i ich agendy,
- konsulaty i ambasady,
- szkoły i uczelnie wyższe,
- spółki skarbu państwa, spółki miejskie,
- urzędy skarbowe,
- służba celno-skarbowa.
Chciałbyś pracować np. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo instytucjach Unii Europejskiej? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wciąż się rozwijać, poszerzać swoje kwalifikacje i zdobywać kolejne specjalizacje.
Pracownik biura poselskiego lub partii politycznej
Możesz odpowiadać za kontakty z mediami i wyborcami, a także prowadzić biuro posła lub senatora.
Pracownik służb resortowych i mundurowych lub agencji rządowych
Co po studiach administracji? Czekają Cię cywilne funkcje w wojsku, policji, straży granicznej, straży miejskiej, starzy pożarnej lub w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przed aplikowaniem na dane stanowisko dowiedz się koniecznie, jakie dodatkowe wymagania musisz spełnić (np. niekaralność lub sprawność fizyczna).
Pracownik organizacji pozarządowych
Trzeci sektor stoi przed Tobą otworem! Praca w fundacji lub stowarzyszeniu może być niezwykle satysfakcjonująca. A organizacjom przyda się Twoja wiedza z zakresu prawa i administracji, więc z powodzeniem możesz zająć się obsługą dokumentacji i prowadzeniem sekretariatu.
Pracownik kancelarii lub działu kadr
Po administracji możesz szukać pracy także w sektorze prywatnym. Wszędzie przyda się ktoś, kto profesjonalnie zajmie się prowadzeniem sekretariatu i obsługą klienta. Czekają na Ciebie:
- kancelarie adwokackie i radcowskie,
- kancelarie podatkowe (aby zostać doradcą podatkowym, musisz zdobyć dodatkowe uprawnienia),
- działy kadr i płac w dużych firmach prywatnych.
Po administracji możesz zająć się prowadzeniem wszystkich bieżących spraw, obsługą korespondencji papierowej i mailowej, tworzeniem i archiwizowaniem dokumentów.
Co po studiach administracji bezpieczeństwa wewnętrznego?
Po głowie chodzi Ci pytanie: administracja bezpieczeństwa wewnętrznego – co po tym? Możesz szukać zatrudnienia w służbach mundurowych oraz w instytucjach odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa państwa, np.:
- w inspekcjach, służbach i strażach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne,
- w centrach zarządzania kryzysowego i zespołach szybkiego reagowania,
- w przedsiębiorstwach prywatnych, które świadczą usługi w zakresie ochrony osób i mienia,
- w jednostkach uczestniczących w zabezpieczaniu imprez masowych.
Po administracji bezpieczeństwa potrafisz zarządzać zasobami ludzkimi, znasz normy i reguły prawne i umiesz zastosować je w praktyce. Ponadto, rozpoznajesz zagrożenia występujące w obrębie bezpieczeństwa i wiesz, jak na nie reagować.
Co można robić po studiach administracji? Szeroki wachlarz możliwości
Jeśli jesteś osobą dobrze zorganizowaną, skrupulatną i dokładną, a do tego swobodnie poruszasz się w środowisku zagadnień prawnych – po administracji czeka Cię wiele ciekawych form zatrudnienia. Możesz aplikować na stanowiska w sektorze publicznym i prywatnym, a Twoja wiedza i wszechstronne wykształcenie z pewnością zostaną docenione.